5on5 Τουρνουά LSB 2019 – Day 5(Αποτελέσματα-Βαθμολογίες-Πρόγραμμα)

Ο ΑΠΟΕΛ αν και για 30 λεπτά έβλεπε το Κάστρο μπροστά του με αντεπίθεση διαρκείας και ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 89-78 και πήρε την πρόκριση για τον Τελικό.

Με καλάθι στην πρώτη τους επίθεση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες  με το πρώτο λεπτό να βρίσκει το Κάστρο μπροστά με 4-2, ενώ στα τρία πρώτα λεπτά οι περυσινοί πρωταθλητές βρέθηκαν σε double score 12-6. Στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να μην βρίσκει αντιμετώπιση στην άμυνα του και ήταν πίσω με οκτώ πόντους 16-8.

Το πεντάλεπτο έκλεισε με το Κάστρο να είναι μπροστά με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση 20-8. Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο με το Κάστρο να είναι στο +19 (32-13). Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει λύση επιθετικά στα τελευταία λεπτά της περιόδου και να μειώσει σε 34-22.

Μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ με σερί 10-2 μείωσε σε  36-32 επιστρέφοντας δυναμικά στην αναμέτρηση. Το Κάστρο ξέφυγε και πάλι με 41-34 με την συμπλήρωση του πενταλέπτου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο αριθμό 49-36 στο 17’ δείχνοντας πως το Κάστρο πατά πολύ καλύτερα στον ημιτελικό.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Κάστρο να είναι μπροστά με 54-45 σε ένα άκρως παραγωγικό πρώτο μισό.

Στα πρώτα δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά παρέμενε διψήφια με το Κάστρο στο 60-50. Μέσα σε ένα λεπτό όμως η αναμέτρηση άλλαξε ροή με τον ΑΠΟΕΛ να πλησιάζει στο καλάθι 60-58. Ένα τρίποντο έφερε την αναμέτρηση στα ίσια 61-61 στο 27’ και την ξεκίνησε από την αρχή για τους δύο μονομάχους. Ο ΑΠΟΕΛ στο 28’ προσπέρασε με 64-61 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά με 69-65.

Η διαφορά στα πρώτα δύο λεπτά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό για τον ΑΠΟΕΛ που έβρισκε ρυθμό και ήταν μπροστά με 77-67. Το Κάστρο προσπαθούσε να επιστρέψει στην αναμέτρηση, όμως ο ΑΠΟΕΛ πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +11 (84-73). Στην τελευταία του προσπάθεια το Κάστρο βρήκε σκορ στην επίθεση, έπαιξε καλά στην άμυνα του και μείωσε τρια λεπτά πριν τη λήξη σε 84-78. Μπαίνοντας στα τελευταία δύο λεπτά ο ΑΠΟΕΛ ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά 88-78 για να ολοκληρώσει νικηφόρα την αναμέτρηση και να πάρει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό με 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 34-22, 54-45, 69-65, 78-89

Κάστρο Μονεμβασιάς: Κυριακόπουλος 12(3), Παπαδάκος 5(1), Κάτσαρης 2, Ζερβός 10, Ρετσινάς 15(2), Σιγκούνας 8(2), Αθανασούλας 25(3), Τζάκας, Ζώταλης, Σιροθανάσης, Σκουζής, Φράγκος

ΑΠΟΕΛ: Σπυριδωνίδης 39(6), Καλλινικίδης 14(1), Εζόμο 21(1), Νάκης 15(1), Κατσουρίνης, Σακελλαρίου, Ντάουερ, Μαζαράκης, Ανεσίδης, Καναβός, Μιχελάκος, Κουλούρης

Η Δαιμονιά έβαλε δύσκολα στους Las Vegas Unknown μέχρι το τέλος, όμως οι Αμερικανοί βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στη νίκη με 71-64, ενώ παράλληλα πήραν και την πρόκριση για τον τελικό όπου το Σάββατο 10 Αυγούστου στις 20:30 θα αντιμετωπίσουν τον ΑΠΟΕΛ. Αντίθετα η Δαιμονιά στις 17:00 θα αγωνιστεί απέναντι στο Κάστρο στον μικρό τελικό.

Οι Las Vegas Unknown είδαν τον Γιώργο Διαμαντάκο να είναι πύργος στη ρακέτα τους στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα η Δαιμονιά να προηγηθεί με 7-1 στο πρώτο λεπτό. Οι Αμερικανοί βρήκαν όμως λύση στον αιφνιδιασμό που δέχτηκαν προσπέρασαν με 14-10 στο πρώτο πεντάλεπτο και έκλεισαν με διαφορά ασφαλείας το πρώτο δεκάλεπτο 23-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Las Vegas Unknown να αποκτούν διψήφια διαφορά στο 13′ με 27-17 και να την διατηρούν μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, όπου η Δαιμονιά απάντησε κλείνοντας το πρώτο μισό πίσω με επτά πόντους 37-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί θέλησαν να πατήσουν το γκάζι ξέφυγαν με 49-38 στο 25′, όμως η Δαιμονιά είχε ήδη γίνει κακός μπελάς, καθώς όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά σε τρία λεπτά είχε φέρει το ματς στα ίσια 49-49, για να κλείσουν το δεκάλεπτο οι Las Vegas προηγούμενοι με 55-51 και το ματς να έχει πάρει φωτιά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει χαρακτήρα ντέρμπι, η Δαιμονιά μπήκε ώστε να παλέψει στα ίσια για τη νίκη και πέντε λεπτά πριν το τέλος έδειχνε να τα καταφέρνει να κρατηθεί, αφού το σκορ ήταν 60-54 υπέρ των Αμερικανών. Το καθαρό μυαλό όμως των οργανωτών των Las Vegas Johnson και Eackles έγειραν την αναμέτρηση υπέρ τους, καθώς το 60-54 έγινε μέσα σε ένα λεπτό 64-54 και κάπου εκεί κρίθηκε η αναμέτρηση. Όσο και αν προσπάθησε η Δαιμονιά να επιστρέψει οι Las Vegas Unknown είχαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη με 71-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-30, 55-51, 71-64

Las Vegas Unknown: Mellor 10(2), Brown 2, Bing 14(2), Johnson11(1), Edwards 2, Eackles Jr 22(2), Floyd Jr 10(2), Clark

Δαιμονιά: Τσεπαπαδάκης 4, Τράμπαρης 3, Βλάχος 5(1), Καλούδης Π 14(2), Παναγιώτου 2, Κόϊκας 3(1), Διαμαντάκος 33, Παπαδημητρίου, Καλούδης Ν.